NAVIDAD EN ESPAÑA

NAVIDAD EN ESPAÑA

Lekcje języka hiszpańskiego w naszej szkole to nie tylko nauka słownictwa, czy gramatyki lecz w dużej mierze poznawanie kultury i tradycji Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych. Jednym z tematów, który co roku pojawia się na naszych lekcjach i wzbudza niemałe zainteresowanie jest niewątpliwie temat związany z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii. W tym roku uczniowie klasy ósmej podjęli się szczególnego zadania – zrobienia projektu świątecznego. Jest to doskonała okazja ku temu, aby podzielić się z Państwem tymi wyjątkowymi pracami oraz przybliżyć najbardziej znane i zaskakujące tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Ich opis znajduje się poniżej. Jego dopełnieniem są projekty uczniów zamieszczone w galerii. Gorąco zachęcam do obejrzenia wszystkich prac, a ósmoklasistom dziękuję za chęci i zaangażowanie! Mogę śmiało przyznać, że jesteście już ekspertami w tym temacie 🙂

NAVIDAD EN ESPAÑA

22.12. Jest to dzień, w którym odbywa się Lotería de Navidad, narodowa loteria świąteczna, uznawana za początek okresu świątecznego w Hiszpanii. Celebrowana jest nieprzerwanie od roku 1812 (!) i transmitowana przez wszystkie prywatne i państwowe media. Jest to wydarzenie, które łączy Hiszpanów, niejednokrotnie biorą oni udział w Loterii wraz ze swoimi najbliższymi, rodzinami, czy nawet sąsiadami, a później dzielą się wspólnie nagrodami. Stąd też hasło tegorocznej Loterii, odbywającej się w cieniu koronawirusa, który tak poważnie dotknął również Hiszpanów „Compartir como siempre, compartir como nunca” (Dzielić się jak zawsze, dzielić się jak nigdy). Loteria ta jest też niewątpliwie jedną z ulubionych tradycji wśród naszych uczniów, być może dlatego, że podczas kilkugodzinnego losowania transmitowanego na żywo każda z liczb i nagród jest wyśpiewywana przez chór uczniów ze szkoły San Ildefonso z Madrytu 🙂 Jest to widowisko warte obejrzenia.

24.12. Nochebuena – Wigilia. Celebrowana wraz z rodziną kolacja, podczas której na stole pojawiają się typowe dla Hiszpanów potrawy: różnego rodzaju ryby, owoce morza, czy potrawy mięsne. Podczas świąt nie może zabraknąć również słodkości. Niewątpliwym królem w tym temacie jest turrón, rodzaj niezwykle słodkiego nugatu występującego w różnych smakach. Po kolacji Hiszpanie udają się na Misa del Gallo (Msza Koguta), która jest odpowiednikiem naszej pasterki.

25.12. Navidad – Boże Narodzenie, spędzane również w gronie rodziny i najbliższych osób. Często towarzyszy mu śpiewanie kolęd i piosenek świątecznych (villancicos). W tym temacie również pojawia się pewien faworyt wśród naszych uczniów, którym niewątpliwie jest kolęda „Burrito sabanero”, nucona i śpiewana podczas naszych lekcji (i nie tylko), do czego nie trzeba nikogo namawiać.

28.12. Día de los Santos Inocentes – Dzień Świętych Niewiniątek. Choć może wydawać się to szokujące dla nas, dzień ten w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych jest okazją do żartów i kawałów i jest odpowiednikiem naszego prima aprilis. Dlatego uwaga na wszystkie informacje docierające do nas w tym dniu z Hiszpanii, zdarza się bowiem, że nie są one prawdziwe.

31.12. Nochevieja – Sylwester. Wydawałoby się, że dzień ten obchodzony jest podobnie na całym świecie. Hiszpanów jednak wyróżnia jedna szczególna tradycja. Według tej tradycji, kiedy zegar na Puerta del Sol (głównym placu w Madrycie) wybija godzinę 24:00, należy zjeść 12 winogron (jedno winogrono na każde uderzenie zegara), aby mieć szczęście w Nowym Roku.

06.01. Reyes Magos – Dzień Trzech Króli. Jest to niezwykle istotny dzień dla wszystkich Hiszpanów, szczególnie dla tych mniejszych. W Hiszpanii wierzy się bowiem, że to właśnie Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty. Muszą one zatem wytrwale czekać, aż do 06.01. Dla niegrzecznych dzieci Trzej Królowie przynoszą carbón (czyli węgiel), który na szczęście jest słodki i jadalny. W całym kraju odbywają się parady (cabalgatas), a rodziny zajadają się tradycyjnym dla tych dni ciastem Roscón de Reyes, które zawiera w sobie niespodziankę: małą figurkę ceramiczną (przynosi szczęście) lub ziarno bobu/fasoli, które przynosi pecha i oznacza, że ten, który je znalazł będzie musiał zapłacić za ciasto w przyszłym roku.

To oczywiście tylko niektóre z tradycji świątecznych w Hiszpanii, w rzeczywistości jest ich zdecydowanie więcej. Aby się o tym przekonać, ponownie odsyłam Państwa do naszej galerii, żegnając się sławnym już:

¡Feliz Navidad!

                                                                                                                                           

Sandra Zdziennicka