Kosmiczny Salon Muzyczny

Kosmiczny Salon Muzyczny

29 października 2021 roku odbył się Kosmiczny Salon Muzyczny – pierwszy po okresie pandemicznym – dzięki Fundacji Edukacyjno-Artystycznej PUENTA, wspomaganej środkami budżetowymi Miasta Poznania, oraz naszej Katedralnej.

Był to wieczór jazzowy. Mówią, że podczas występów świetnych jazzmanów dzieją̨ się rzeczy niezwykłe, a w mózgach muzyków zachodzą̨ fascynujące procesy. To muzyka, dla której każde ramy są̨ zbyt ciasne. Na scenie królują niepodzielnie improwizacja, zaskoczenie, kreatywność́ i precyzja.

Miles Davies – znany zapewne każdemu wirtuoz trąbki zwykł mawiać́: „Najpierw Ci zagram, a potem powiem ci, co to jest”. A zatem muzyka jazzowa to fenomenalne dźwięki, ale i fenomenalna neurobiologia. Zbadano i opisano naukowo kreatywność́ muzyków jazzowych.

Poproszono ich o zagranie zapamiętanej melodii, a potem pozwolono im „popłynąć́”. W obu wypadkach przy pomocy rezonansu magnetycznego prześledzona aktywność́ ich mózgów.
Podczas improwizacji część mózgu odpowiedzialna za wyrażanie siebie – przyśrodkowa kora mózgowa – stała się bardziej aktywna, a w tym samym czasie ośrodek odpowiedzialny za samokontrolę zdawał się być́ w uśpieniu. Poprzez zmniejszenie aktywności ośrodka odpowiedzialnego za krytykę̨ i wstyd muzycy mogli pozostać́ w tak zwanym „flow” – ciągu twórczym bez zastanowienia, czy robią̨ dobrze, czy źle.

To neurobiologiczny opis stanu „odpuszczania sobie”. Jeśli zbytnio się̨ kontrolujemy, bardzo trudno być́ kreatywnym.
Jednak nie tylko popuszczanie cugli swojego mózgu zapewnia nam niespotykaną feerię dźwięków, ale też w ogromnym stopniu częsty i wymagający zaangażowania proces ćwiczeń́. On jest istotniejszy od wrodzonego talentu.
Goście wieczoru – Dawid Kostka TRIO w składzie: gitarzysta Dawid Kostka, kontrabasista Damian Kostka i perkusista Mateusz Brzostowski pozostawili po sobie doskonałe jazzowe wspomnienia i zachwycili publiczność swoim muzycznym warsztatem i osobowością.